Sara NY
Society of American Registered Architects New York Council

2018 DESIGN AWARDS WINNERS

2018 SPECIAL AWARD WINNERS

Net Zero Energy Academic Architecture Award

The Bloomberg Center at Cornell Tech

by Morphosis Architects


Integrated Urban Design Award

Tata Innovation Center at Cornell Tech

by Weiss / Manfredi

Cityscape Architecture Award

The American Copper Buildings

by SHoP Architects


2018 WINNERS

DESIGN AWARDS OF EXCELLENCE

Archive Global / Grimshaw I Mud to Mortar

Deborah Berke Partners I Richardson Olmsted Campus

di Domenico + Partners I MTA / NYCT 168th and 181st Street Stations Renovations (Broadway Line)

Edelman Sultan Knox Wood I 1561 Walton Avenue

EwingCole I Kitchen21

ikon.5 architects I College of Business | University of South Florida St. Petersburg

Leroy Street Studio I Shore House

Martinez + Johnson Architecture I Cincinnati Music Hall

Messana O'Rorke I Cape Cod House

Morris Adjmi Architects I Thrive Capital

Murphy Burnham & Buttrick Architects I Primary School 330Q

NDNY Architecture + Design I Labyl

Perkins Eastman I Rutgers University-Camden: Nursing and Science Building

RICE+LIPKA ARCHITECTS I SIHS Carriage House & Grounds

Sanjay Puri Architects I The Street

Smith-Miller + Hawkinson Architecture I Zerega EMS Station

Studio Joseph I London Mithraeum Bloomberg SPACE

STUDIOS Architecture I One Dag Hammarskjold Plaza

think architecture and design pllc I Oosten

DESIGN AWARDS OF HONOR

Bernheimer Architecture PLLC I Atlantic Beach Residence

CannonDesign I Cohon University Center Addition

Charles Rose Architects I Busan Opera House

COOKFOX Architects I 150 Charles Street Neeson Cripps Academy

CTA Architects I 54 Bond Street Exterior Preservation

Deborah Berke Partners I Elm City PostMasters

Dirtworks Landscape Architecture, PC I Sensory Arts Garden

Elkus Manfredi Architects I Union Trust Building

Ennead Architects I Lycée de Francais de New York

Fong & Chan Architects I Zuckerberg San Francisco General Hospital and Trauma Center

Gensler I The Boston Consulting Group

Gluckman Tang Architects I La Jolla Guest House

Gordon + Greineder I Adu Darara

Lawrence Kim / A+U Lab I Materiality and Perceptions: Paper Wool Plastic

Napa Design Partners LLP I Historic Goodman Library

Page Ayres Cowley Architecture, LLC I 321 & 323 Canal Street

Perkins Eastman I Tenement Museum

Perkins+Will I Flushing Waterways 2018 Vision Plan

Phinney Design Group I Yaddo

Project : Architecture I Tung House

Ricardo Zurita Architecture & Planning I Sportime / John McEnroe Tennis Academy 

Robert A.M. Stern Architects I Pauli Murray College and Benjamin Franklin College, Yale University

SheltonMindel I Ocean | Pond Residence

Slade Architecture I Virgin Airlines Clubhouse at Newark

Studio Joseph I 3537 Locust Walk at the University of Pennsylvania

STUDIOS Architecture I Sony Corporation of America US Headquarters I Time Inc. Headquarters

WXY architecture + urban design I New York State Parks Cabins

DESIGN AWARDS OF MERIT

Bangia Agosthino Architecture D.P.C I Schoolhouse Triplex

BKSK Architects I 470 Columbus

COOKFOX Architects I 250 West 57th Street

CWB Architects I Bark & Co.

Desai Chia with Environment Architects I Michigan Lake House

di Domenico + Partners I Susan E. Wagner High School Performing Arts Center

GLUCK+ I Bridge

ikon.5 architects I Learning Resource Center | Suffolk County Community College | Center for Business Education | Cornell University

Kobi Karp Architecture and Interior Design I Plymouth Hotel

LEVENBETTS I Open House

Marble Fairbanks Architects I Colman Hall, Lawrence University

Paul Lukez Architecture I The Hydroelectric Canal

RICE+LIPKA ARCHITECTS I Parsons Making Center

Sanjay Puri Architects I The Bridge

Steven Kratchman Architect, PC I White Box Architect Studio Build Out

StudioSC I Grand Street Townhouse


2018 STUDENT WINNERS

DESIGN AWARDS OF EXCELLENCE

Mary Gilmartin & Avi Nagel

CUNY City College

Stapelton Baugruppen

Ben Kunz & Mallory Lane

University of Nebraska-Lincoln

Interstitial Hope

Jie Su

University of Miami

Miami Drug Museum

DESIGN AWARDS OF HONOR

Andrew Collins, Katie Kowalski, Solene Clavel

Clemson University

Superficie-al

Rachel McCown, Megan Peterson, Danielle Durham, Charles Dowd

University of Nebraska-Lincoln

Aquatic Communities

DESIGN AWARDS OF MERIT

Kathleen Chambers

University of Notre Dame

Damascus Center of Peace & Religion Studies

Zoë Cope

University of Nebraska-Lincoln

Architectural Ghosts

Benjamin Fuglevand

University of Oregon

Portland Culinary Institute

Lorena Knezevic & Michaela Senior

University of Miami

White Crown Research Center

Meghna Majethiya

University of Illinois, Urbana Champaign

The Loop